Karıyer Danışmanlığı
Aksaray Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

Karıyer Danışmanlığı

Karıyer Danışmanlığı

Karıyer Danışmanlığı

title

Kariyer danışmanlığı meslek ve iş konularını odak noktasına alan danışma sürecidir, her yaştaki insanın meslekle ilgili karar vermesine ve meslek yaşamıyla ilgili sorunları çözüm bulmasına yardım eden bir alandır.

Kariyer Danışmanlığı Nedir?

Kariyer danışmanlığı, danışan birey veya grupla kariyer gelişimi ile ilgili sorunlarda profesyonel bir danışmanın yürüttüğü danışmanlığı ifade eder. Kariyer danışmanlığı meslek ve iş konularını odak noktasına alan danışma sürecidir, her yaştaki insanın meslekle ilgili karar vermesine ve meslek yaşamıyla ilgili sorunları çözüm bulmasına yardım eden bir alandır.

Kariyer Danışmanlığı Ne Değildir?

Kariyer danışmanlığı, standart test uygulama ve doğru mesleği söyleme işi değildir. Kariyer danışmanları doğru mesleği söylemez, danışan kendi mesleğini kendi seçer. Kariyer fırsatları, hali hazırda bulunan ve seçilen alternatifler değildir. Birey ve danışmanın iş birliği ile yapılan ve oluşturan bir şeydir. Kariyer danışmanlığı popüler ve çok para kazandıran sektörlere yönlendirme işi değildir. Bireyin yetenek, ilgi ve değerlerine göre alternatifler sunma işidir, karar verme süreci bireye aittir. Kariyer danışmanlığı, kariyer fırsatına karar verildiğinde sona ermez. Yaşam boyu devam eden bir süreçtir.

Karıyer Danışmanlığı